Mjerimo opseg Zemlje

Autor: Božena Ukić, 21. 3. 2017.

Eratosten iz Kirene otac je geografije.

Prije više od dvije tisuće godina on je uspio izmjeriti opseg Zemlje uz pomoć štapa i sunca.

Možemo li mi to ponoviti?

...naravno da možemo! To su i napravili učenici 7.a razreda sa nastavnicama Jelenom i Boženom!

A kako smo to napravili pročitajte u članku!

Zaboli smo štap koji se izdizao iznad zemlje 100 cm. Oko 12 h, kada je Sunce u najpovoljnijem položaju započeli smo mjerenja, mjerili smo duljinu sjene štapa. Kako je vrijeme prolazilo tako smo dobivali različite vrijednosti. Sve smo to zapisali i u učionici izračunali. To su nam bitne vrijednosti pomoću kojih smo izračunali i kut upada zraka na štap pomoću kojeg smo dobili razliku kuteva dviju škola i na kraju došli do opsega Zemlje.

Svoja mjerenja smo podijelili sa IV. osnovnom školom i Medicinskom školom u Varaždinu i sa osnovnom školom u Drnju.

Dobili smo različite rezultate, za svaku školu je drugačije.

(305,29x360)/3,09=35 567,767 km -- opseg Zemlje izračunat sa Medicinskom školom u Varaždinu.

A sa osnovnom školom u Drnju smo dobili opseg od 36 702,8 km!

Bili smo dio svjetskog projekta u kojem je sudjelovalo 1100 škola iz 38 zemalja.