DNA

Autor: Božena Ukić, 6. 11. 2017.

DNA – REDA MORA BITI smiley

Molekula DNA ili Deoksiribonukleinska kiselina – (ma 'ko bi to zapamtio) je nositelj nasljednih uputa svih živih bića. Sastoji se  od dva dugačka spiralna lanca i poprečnih baza. Molekula DNA ima važnu ulogu u našem tijelu i osnovna je molekula za nasljeđivanja i odgovorna je za prenošenje nasljednog materijala i osobina.

Ove su godine svi osmaši dobili zadaću od nastavice biologije Ankice Bralić izraditi model molekule DNA. Učenici su pokazali izrazitu kreativnost i na razne načine predstavili ovu molekulu: od žice, čačkalica, plastelina, slamčica i ostalih materijala povezujući dušične baze. Prava bäza!

Bojama su pokazali da se te baze ne smiju i ne mogu miješati, već da je sve ustrojeno po planu. Reda mora biti!

Uz ovaj praktični rad lakše je razumjeti gradivo te stvoriti bolju viziju pojava i stvari iz svakodnevnog života.

Ali, to nije sve. Modeli su izloženi u školskom atriju kao lijepa i zanimljiva izložba. Pa neka sad netko kaže da su učenje i znanost dosadni!

DNA

yes