DNA

Autor: Božena Ukić, 6. 11. 2017.

DNA – REDA MORA BITI smiley

Molekula DNA ili Deoksiribonukleinska kiselina – (ma 'ko bi to zapamtio) je nositelj nasljednih uputa svih živih bića. Sastoji se  od dva dugačka spiralna lanca i poprečnih baza. Molekula DNA ima važnu ulogu u našem tijelu i osnovna je molekula za nasljeđivanja i odgovorna je za prenošenje nasljednog materijala i osobina.

Ove su godine svi osmaši dobili zadaću od nastavice biologije Ankice Bralić izraditi model molekule DNA. Učenici su pokazali izrazitu kreativnost i na razne načine predstavili ovu molekulu: od žice, čačkalica, plastelina, slamčica i ostalih materijala povezujući dušične baze. Prava bäza!

Bojama su pokazali da se te baze ne smiju i ne mogu miješati, već da je sve ustrojeno po planu. Reda mora biti!

Uz ovaj praktični rad lakše je razumjeti gradivo te stvoriti bolju viziju pojava i stvari iz svakodnevnog života.

Ali, to nije sve. Modeli su izloženi u školskom atriju kao lijepa i zanimljiva izložba. Pa neka sad netko kaže da su učenje i znanost dosadni!

DNA

yes

Anđela Marasović, 8.c

Fotografije: Bepo Soldo, 5.c, Petar Soldo i Krsto Avramović, 7.a

13.08.2018. 09:18
13. kolovoza - Međunarodni dan ljevaka
Međunarodni dan  ljevaka je dan kojim se diljem svijeta pokušava pobuditi svijest o prednostima i nedostacima te osobine. Britanski Klub ljevaka je 13. kolovoza 1992. po prvi puta organizirao obilježavanje Međunarodnog dana ljevaka.

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

18.08.2018. 00:53
Skype Preview za Android dobio mogućnost snimanja poziva
Skype Preview za Android dobio je nove mogućnosti - snimanje telefonskih poziva te slanje i primanje SMS poruka

18.08.2018. 00:47