DNA

Autor: Božena Ukić, 6. 11. 2017.

DNA – REDA MORA BITI smiley

Molekula DNA ili Deoksiribonukleinska kiselina – (ma 'ko bi to zapamtio) je nositelj nasljednih uputa svih živih bića. Sastoji se  od dva dugačka spiralna lanca i poprečnih baza. Molekula DNA ima važnu ulogu u našem tijelu i osnovna je molekula za nasljeđivanja i odgovorna je za prenošenje nasljednog materijala i osobina.

Ove su godine svi osmaši dobili zadaću od nastavice biologije Ankice Bralić izraditi model molekule DNA. Učenici su pokazali izrazitu kreativnost i na razne načine predstavili ovu molekulu: od žice, čačkalica, plastelina, slamčica i ostalih materijala povezujući dušične baze. Prava bäza!

Bojama su pokazali da se te baze ne smiju i ne mogu miješati, već da je sve ustrojeno po planu. Reda mora biti!

Uz ovaj praktični rad lakše je razumjeti gradivo te stvoriti bolju viziju pojava i stvari iz svakodnevnog života.

Ali, to nije sve. Modeli su izloženi u školskom atriju kao lijepa i zanimljiva izložba. Pa neka sad netko kaže da su učenje i znanost dosadni!

DNA

yes

Anđela Marasović, 8.c

Fotografije: Bepo Soldo, 5.c, Petar Soldo i Krsto Avramović, 7.a

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

21.10.2018. 18:17
Hrvatska zadovoljila uvjete za ulazak u CERN
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak potvrdila je da je Hrvatska ispunila sve uvjete kako bi od sljedeće godine mogla biti pridruženi član Europskog laboratorija za fiziku čestica

21.10.2018. 13:00