DNA

Autor: Božena Ukić, 6. 11. 2017.

DNA – REDA MORA BITI smiley

Molekula DNA ili Deoksiribonukleinska kiselina – (ma 'ko bi to zapamtio) je nositelj nasljednih uputa svih živih bića. Sastoji se  od dva dugačka spiralna lanca i poprečnih baza. Molekula DNA ima važnu ulogu u našem tijelu i osnovna je molekula za nasljeđivanja i odgovorna je za prenošenje nasljednog materijala i osobina.

Ove su godine svi osmaši dobili zadaću od nastavice biologije Ankice Bralić izraditi model molekule DNA. Učenici su pokazali izrazitu kreativnost i na razne načine predstavili ovu molekulu: od žice, čačkalica, plastelina, slamčica i ostalih materijala povezujući dušične baze. Prava bäza!

Bojama su pokazali da se te baze ne smiju i ne mogu miješati, već da je sve ustrojeno po planu. Reda mora biti!

Uz ovaj praktični rad lakše je razumjeti gradivo te stvoriti bolju viziju pojava i stvari iz svakodnevnog života.

Ali, to nije sve. Modeli su izloženi u školskom atriju kao lijepa i zanimljiva izložba. Pa neka sad netko kaže da su učenje i znanost dosadni!

DNA

yes

Anđela Marasović, 8.c

Fotografije: Bepo Soldo, 5.c, Petar Soldo i Krsto Avramović, 7.a

Okvirni vremenik - 2. polugodište

21.02.2018. 09:00
21. veljače - Međunarodni dan materinjeg jezika
Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Lenovo ThinkPad Yoga 370 - Fleksibilni profesionalac
Lenovo u svojoj ponudi poslovnih konvertibilnih prijenosnika ima nekoliko modela ThinkPada Yoga. Mi smo imali prilike isprobati model Yoga 370, koji pripada srednjem segmentu Lenovove ponude

22.02.2018. 07:00
Apple će nabavljati materijale za baterije direktno od izvora