DNA

Autor: Božena Ukić, 6. 11. 2017.

DNA – REDA MORA BITI smiley

Molekula DNA ili Deoksiribonukleinska kiselina – (ma 'ko bi to zapamtio) je nositelj nasljednih uputa svih živih bića. Sastoji se  od dva dugačka spiralna lanca i poprečnih baza. Molekula DNA ima važnu ulogu u našem tijelu i osnovna je molekula za nasljeđivanja i odgovorna je za prenošenje nasljednog materijala i osobina.

Ove su godine svi osmaši dobili zadaću od nastavice biologije Ankice Bralić izraditi model molekule DNA. Učenici su pokazali izrazitu kreativnost i na razne načine predstavili ovu molekulu: od žice, čačkalica, plastelina, slamčica i ostalih materijala povezujući dušične baze. Prava bäza!

Bojama su pokazali da se te baze ne smiju i ne mogu miješati, već da je sve ustrojeno po planu. Reda mora biti!

Uz ovaj praktični rad lakše je razumjeti gradivo te stvoriti bolju viziju pojava i stvari iz svakodnevnog života.

Ali, to nije sve. Modeli su izloženi u školskom atriju kao lijepa i zanimljiva izložba. Pa neka sad netko kaže da su učenje i znanost dosadni!

DNA

yes

Anđela Marasović, 8.c

Fotografije: Bepo Soldo, 5.c, Petar Soldo i Krsto Avramović, 7.a

Okvirni vremenik - 2. polugodište

25.05.2018. 09:10
25. svibnja - Međunarodni dan nestale djece
Međunarodni dan nestale djece obilježava se od 1983. godine svakog 25. svibnja čime se odaje počast nestaloj i pronađenoj djeci ali i podiže senzibilitet građana po pitanju ovog fenomena.

24.05.2018. 11:45
Dodjela nagrada pobjedničkim scenarijima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla, održat će se svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“ . Pozivamo sve sudionike natjecanja, ali i sve zainteresirane za ovaj uspješan projekt da se pridruže i sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada koju će voditi glumac Bojan Navojec.

Transplantacija umjetnih sjećanja
Čini se da će u relativno bliskoj budućnosti putem transfera RNK biti moguće terapijski transplantirati ,,umjetnu memoriju" za ublažavanje simptoma demencije ili posttraumatskog stresnog poremećaja

White Shark Napoleon - Povoljan i jednostavan
Napoleon je povoljan miš osrednjeg senzora, pogodan za manje zahtjevne igrače sporijih igara