Dani hrvatskog jezika

Autor: NIKOLA PJANIĆ, 13. 3. 2019.

Pa ti živi – dok su oko tebe imperativi!

Učenici će reći da su ovaj glagolski oblik smislili roditelji, učitelji i razrednici jer im stalno „visi“ nad glavom i zagorčava im ionako teške školske dane.

Diži se, spremi  se, uči...budi pristojan, zatvaraj vrata, pazi kako prelaziš cestu...ne pričaj kad ja govorim...pazi na satu – sa svih strana dolazi rafalna paljba, a zaklona ni za lijek. Imperativ je, jednostavno, neizbježan. Ne samo u školi i kući - kamo god krenuli, dočeka, izaziva i ne da mirno živjeti. Pa ti sad izdrži i ne kupi, ne osvoji,  ne budi ovo i ono...snađi se, pokušaj...uff!

Ali, nije sve ni tako crno. Osim zabrana, opomena i upozorenja on nudi savjete, potiče, pomaže u snalaženju kroz različite dvojbe i nedoumice, nudi izbor i odluke. Ukratko, on je imperativ naš svagdašnji i pomaže nam da budemo bolji ljudi.

Uživajte!

19.08.2019. 13:21
19. kolovoza - Svjetski humanitarni dan
I ove godine međunarodna zajednica obilježava Svjetski humanitarni dan. Posvećen je humanitarnim radnicima koji spašavaju žrtve ratova i prirodnih katastrofa i treba nas podsjetiti da se u mnogim zemljama i dalje provode humanitarne operacije kako bi se što prije osigurala neophodna pomoć ugroženima.

23.07.2019. 18:02
INFO Uspostava mrezne povezanosti – Brodsko-posavska zupanija – 23.07.2019.
Postovani korisnici, Danas, 23.07.2019. oko 15:42 sati, ponovno je uspostavljena mrezna povezanost CARNET cvorista u Slavonskom Brodu. Prema informacijama koje je CARNET NOC dobio od pruzatelja usluge Odasiljaci i veze ... The post INFO Uspostava mrezne povezanosti – Brodsko-posavska zupanija – 23.07.2019. appeared first on CARNET .

25.08.2019. 15:00
Oppo Reno 2F s četverostrukom kamerom
Zahvaljujući stranici 91mobiles poznate su značajke Reno 2F modela, početnog člana Reno 2 serije pametnih telefona kineske tvrtke Oppo, spominje se Helio P70 čip te četverostruka stražnja kamera

25.08.2019. 07:00