NOVOSTI

18. STUDENI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Autor: Administrator , 16. 11. 2020.

Od ove godine 18. studenoga  obilježava se kao Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, i to kao novi državni blagdan te neradni dan.

Ove je godine završena troiplogodišnja obnova vukovarskog Vodotornja, a na njegovim obnovljenim zidovima nalazi se i ime naše Škole. Naime, učenici s učiteljicom Nadom Barišić su skupljali praznu ambalažu i novac, dobiven od prodaje, donirali za obnovu tog simbola obrane Vukovara u Domovinskom ratu.
 Povodom obljetnice sjećanja izrađeni su i, u predvorju škole, izloženi prigodni likovni radovi, a i ove godine palit će se svijeće ispred ljetne pozornice (radi epidemiološke situacije raspored čina paljenja svijeća razlikuje se od uobičajenog).

Bitka za Vukovar bila je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu. Opsada grada od strane Jugoslavenske narodne armije, uz pomoć srpskih paravojnih snaga, trajala je 87 dana, od kolovoza do 18. studenog 1991. U bitki je poginulo između 2900 i 3600 ljudi. Iako je bitka bila značajan, bila je to bitka koja je pomogla da Hrvatska dobije međunarodnu potporu za svoju neovisnost.
Do kraja 1991. godine 3210 Hrvata je ubijeno, a 17393 ih je bilo ranjeno tijekom sukoba. Točan broj vukovarskih žrtava još uvijek je nepoznat. Prema hrvatskim izvorima, Hrvatska je izgubila 879 vojnika, dok je 770 ranjeno u samom gradu Vukovaru. Oko 7000 osoba, civila i vojnika završilo je nakon pada grada u logorima u Srbiji. Poginulo je oko 1000 civila, od čega 86 djece.
Na popisu od ožujka 1991. Vukovar je imao 44639 stanovnika, a nakon pada 18. studenoga 1991. Godine protjerano je i prognano oko 22000 osoba. Osim toga, oko 8000 branitelja i civila je prošlo kroz srpske koncentracijske logore; oko 4000 ih je ubijeno, poginulo ili nestalo, 306 ih se vode kao nestali. Na obližnjem stratištu na Ovčari stradale su brojne nedužne obitelji, ukupno 260 ranjenika i civila.
Istoga dana kada su ušli u Vukovar, 18. 11. 1991. srpski agresori i JNA upali su i u malo selo u Ravnim kotarima, u zaleđu Zadra Škabrnju i tamo izvršili pokolj lokalnog stanovništva.    U samo jednom danu živote je izgubilo 43 civila i 15 branitelja.
Tijekom obrane mjesta ukupno je poginulo 36 hrvatskih branitelja, pripadnika Samostalnog bataljuna Škabrnja i branitelja iz susjednih općina te je ubijeno 56 civila, dok je od posljedica stradanja od minsko-eksplozivnih sredstava smrtno stradalo još šest ljudi.

21.10.2021. 21:54
GODINA ČITANJA: ČITANJE NAGLAS
Uslijed pandemije došlo je do smanjenja mogućnosti organiziranja i sudjelovanja u kulturnim događanjima. Čitanje je jedan od preduvjeta sudjelovanja u kulturi. Hrvatska vlada je 2021 . godinu , na prijedlog ministarstva kulture, proglasila Godinom čitanja .   Mjesec hrvatske knjige obilježava se 15.10 - 15.11. Tim povodom 15.10.2021.g. GKK u dvorcu Vitturi ugostila je mlade čitače, učenike osnovne škole Ostrog. Ugodno druženje uz čitanje, pretvorio se u veliki izazov za komisiju. Naime, pred njima bila  teška zadaća, ocijeniti čitače koji svi redom čitaju lijepo i izražajno.   U  kategoriji...

21.10.2021. 20:06
BERBA MASLINA 2021
I danas i jučer su vrijedne ruke naših učenika, učitelja i djelatnika škole brale masline u školskom masliniku. Družili smo se, zabavljali, pričali, smijali se... A bili smo pri tom i vrlo vrijedni. Jučer smo ubrali 1138 kg, a danas 775 kg maslina. 'Priča se' da smo danas ubrali manje maslina jer nam se danas nisu pridružile vrijedne ručice naših prvaša. Kako nam je bilo, prosudite sami gledajući priloženi videozapis. Masline 2021_ videozapis

19.10.2021. 19:53
Učenici i učitelji Osnovne škole Ostrog sudjelovali su u manifestacijama u Kaštel Kambelovcu
Ovogodišnja manifestacija "Jesen u Kaštelima - Sajam plodova zemlje" održana je u Dudanovom parku u Kaštel Kambelovcu. U cilju promicanje agro-turističke ponude Kaštela i poljoprivredne tradicije Kaštela sudjelovale su odgojno-obrazovne ustanove te druge kaštelanske udruge.  Organizirano je prikupljanje donacija i pekarskih proizvoda za pogođene potresom u Petrinji pa je pomoć stigla i od roditelja i djelatnika Osnovne škole Ostrog. Na prigodno uređenom štandu škole moglo se vidjeti pekarsko umijeće vrijednih roditelja, plodovi zemlje, sezonsko voće i povrće te starinski predmeti koji su bili dijelom svakodnevne uporabe. Podršku svojoj školi dali su učenici 1.c i 3.a razreda, a sudjelovali su i u milenijskoj fotografiji koja je za cilj imala skretanje pažnje javnosti na važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Dani kruha videozapis

19.10.2021. 19:12
PRVAŠI U GAŠPINIM MLINICAMA
  Ove godine i naši najmlađi učenici obilježili su Dane kruha na poseban način, posjetom Gašpinim mlinicama u Solinu. Ujedno su uživali u pravom jesenskom vremenu družeći se u parku. Nezaboravna prva izvanučionička nastava za učenike prvih razreda i njihove učiteljice. Gašpine mlinice_ videozapis

19.10.2021. 18:07
PROJEKT BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA
Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su: Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac, Osijek. Projekt se provodi u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj. U OŠ Ostrog voditelj projekta je učiteljica Ana Grgantov.