Običaji naši stari...

Autor: Administrator , 13. 4. 2022.

Lemprika za sv. Josipa

Uoči blagdana sv. Josipa (19. ožujka) u crkvici sv. Josipa u župi Kaštel Stari izloženi su vjenčići izrađeni od cvijeća. Djeca su kroz povijest, uoči svetkovine, običavala nositi vjenčiće od svježega proljetnoga cvijeća (cvatovi lemprike, ptičje mlijeko, listovi nešpule ili rjeđe rascvale planike) kojima su kitili unutrašnjost i pročelje crkvice. Vjenčići su bili namijenjeni svecu kao zagovor za zdravlje djece i obitelji. Danas se uglavnom kiti unutrašnjost crkvice ručno izrađenim vjenčićima. Vjenčiće izrađuje nekoliko obitelji koje čuvaju tradiciju izrade i to preko 200 godina. Postupak izrade vjenčića prenosi se iz generacije na generaciju. Ove godine Školski botanički vrt Osnovne škole Ostrog donirao je cvjetove lemprike (lat. Viburnum tinus L.) za izradu vjenčića. Lemprika cvate od listopada do lipnja i pogodna je za zimsko ukrašavanje aranžmana od cvijeća. Slike postupka izrade vjenčića za sv. Josipa nam je ustupila obitelj koja generacijski izrađuje vjenčiće. Ovakav način izrade vjenčića održao se samo u župi sv. Ivana Krstitelja u Kaštel Starom.

Postupak izrade vjenčića