Jezici

JEZICI  SU  MOSTOVI  MEĐU   LJUDIMA

Na Zemlji žive tri rasne skupine: europeidi, mongoloidi i negroidi. Svi ti ljudi govore različitim jezicima.
Ja učim engleski jezik. To je međunarodni jezik.
Da bismo mogli učiti, sklopiti prijateljstvo, otputovati u drugu državu, važno je poznavati različite jezike.
Nema razgovora ako ljudi ne govore istim jezikom. Zato kažemo da su jezici mostovi među ljudima.
Osim engleskog naučit ću i talijanski jezik.

Dominik Kolin Kalpić     V.b

Bez jezika kao instrumenta komunikacije ne bi bilo ni čovjeka.
Danas se na svijetu govori od 5000 do 7000 jezika, a najčešće se koristi engleski jezik.
Jedan od najstarijih jezika na svijetu je sanskrt. Zapisi na sanskrtu datiraju još iz petog stoljeća prije Krista.
Bez jezika i pisanih zapisa ne bismo znali ni svoju prošlost.
U današnjem modernom svijetu jako je važno znati što više jezika radi lakše i jednostavnije komunikacije. Poznavajući mnogo jezika, lakše ćemo putovati i bolje upoznati druge zemlje i njihovu kulturu.
Kaže se da čovjek vrijedi onoliko koliko jezika govori.

Šime Ćurković     V.b

Ako ne naučimo nijedan jezik, nećemo se moći
sporazumijevati – nećemo imati mostove među
nama ljudima.
Jedan jezik i jedan čovjek već čine jedan dio mosta.
 Kad ne bi bilo mostova, ne bi bilo ničega lijepoga
na svijetu.
Zato postoje jezični mostovi prema svim ljudima.

Marta Prolić      V.b

Da nema jezika, ne bi bilo komunikacije s drugim ljudima. Svatko bi živio samo za sebe. Bili bismo usamljeni, a svijet bi bio dosadno i tiho mjesto.
Kao što mostovi spajaju obale, tako i jezici spajaju ljude. Uz pomoć jezika možemo razgovarati, dogovarati se, pomagati jedni drugima pa čak i moliti.
Da nema jezika, sporazumijevanje bi bilo nemoguće. Život bi nam svima bio teži.

Paula Varnica     V.b

Jezici su zaista mostovi među ljudima. Preko njih prolazimo kako bismo došli do drugih jezika.
Svaki most ima svoje ime. Npr. mađarski most, slovenski most, hrvatski most… Narodi se ponose imenima svojih jezičnih mostova.
Ispod svakog mosta protječe rijeka slova, riječi i rečenica. U njoj se kupaju imenice, pridjevi i glagoli.
Neki su mostovi smiješni, neki čudni, neki nerazumljivi, a neki svima shvatljivi.

Katarina Vranješ     V.b

„Jezici su mostovi među ljudima.“
To znači da mostovi povezuju ljude. Većina ljudi
komunicira pomoću jezika. Ako ne komuniciramo, ne možemo se povezati, sprijateljiti.
Dakle, jezici su važni. Svi. Ne samo hrvatski, nego i engleski, ruski, češki, rumunjski…
Za lakše sporazumijevanje služi i razvijanje jezika.
Jezicima izražavamo ono što mislimo, što pomaže u izgradnji naših odnosa i boljeg društva.
Jezik je važan i za prenošenje znanja mlađim generacijama.
Čovjek ne može ništa bez sporazumijevanja. Zato jezici i jesu tako važni za cijeli svijet.

Emanuela Matijaca    V.b

Jezici su mostovi koji vežu ljude.
Čovjek koji zna više jezika, može se
sporazumijevati s puno ljudi.
Jezik je najvažnije obilježje svakog naroda. Kaže se da narod bez jezika i nije narod.
Vrlo je važno njegovati materinski jezik gdje god se čovjek nalazio. Na taj način se čuva nacionalni identitet.
Naučiti strani jezik nije samo ulaganje u vlastito znanje i kulturu, nego i poštivanje drugoga i različitosti među nama.

Marija Vukorepa     V.a
Inspirirani petaši

Rebusi BROJKE I SLOVA : Lara Vrcan, Sara Kelić, Lucia Lemo, Lovre Davidović

Haiku

Hrvatski jezik

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

24.09.2018. 14:45
Objavljen preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018
Objavljen je preliminarni program 20. CARNET-ove korisničke konferencije CUC 2018 koja će se pod nazivom “CUC20: mreža ideja” održati od 21. do 23. studenoga 2018. godine u Konvencijskom centru Šibenik.

21.10.2018. 18:17
Hrvatska zadovoljila uvjete za ulazak u CERN
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak potvrdila je da je Hrvatska ispunila sve uvjete kako bi od sljedeće godine mogla biti pridruženi član Europskog laboratorija za fiziku čestica

21.10.2018. 13:00