Jeste li znali...

... Mrav može podići teret koji je 20 puta teži od njega samoga.

... Konji najčešće spavaju stojeći. Njihove noge imaju poseban sklop tetiva, kostiju i zglobova koji može bez napora izdržati težinu ove krupne životinje dok su njeni mišići, u stanju mirovanja, potpuno opušteni.

... Slonovi su jedine životinje koje ne mogu skakati.

... Prva 4 poteza u šahu možete odigrati na 318.979.564.000 načina?

Izraz ”šah-mat” je perzijska fraza, a u prijevodu znači ”kralj je mrtav”?

....KOLIKO TOČKICA IMA BUBAMARA?

b_529_501_16777215_0___images_bubamara.jpg

Tko ne zna kako izgleda bubamara?

Ali, pitanje na koji možda ne znate odgovor je koliko crnih točkica na tijelu ima bubamara?

Točnih odgovora može biti više jer postoji puno različitih vrsta bubamara.

U našim krajevima najrasprostranjenija je sedmotočkasta bubamara, ali postoje i dvotočkaste bubamare, bubamare s četrnaest točaka i brojne druge.

b_528_0_16777215_0___images_gitaamadeus_oblaci.jpg

... ŠTO SU TO OBLACI?

Oblaci su vidljive nakupine kapljica i ledenih kristalića. Nastaju kada se vodena para ohladi ispod temperature rosišta. Gotovo svi oblaci nastaju u prvih 10 km atmosfere jer se količina vodene pare s visinom smanjuje pa nema materijala za njihovo nastajanje.

Postoje 3 osnovna tipa oblaka i još 10 podvrsta i svi imaju neobična imena: paperjasti cirusi, grudasti kumulusi i slojeviti stratusi. Najčešće jednu vrstu i njezine podvrste pronalazimo u određenim slojevima atmosfere, koji međutim nisu precizno određeni visinskim granicama.

Posebnost olujnih oblaka, kumulonimbusa, jest što mogu iz najnižih slojeva atmosfere doseći najviše i tada vodeni oblak dobije i ledenu kapu.

... ZAŠTO SNIJEG ŠKRIPI?

kristal.jpg

Znate li zašto snijeg “škripi” dok hodamo po njemu?

Snježna pahuljice sastoje se od naizgled savršenih kristalića, koji se tokom padanja međusobno sudaraju, razbijaju i spajaju, a kada padnu na tlo između njih ostaju praznine ispunjene zrakom.

Dok hodamo po netaknutom snijegu, ledeni kristalići se lome, a zrak izlazi iz međuprostora te nastaje tako nam ugodna škripa snijega.

... ŠTO JE TO ADVENT?

advent_vjenac_2.jpg

Advent ili došašće je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini, vrijeme pripreme za blagdan Božića.

Advent počinje četiri tjedna prije Božića, najranije 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca. Završava 24. prosinca na Badnjak.

U dane dočašća kršćani se pripremaju za Božić. To je vrijeme molitve, činjenja dobrih djela i darivanja. Čiste se i ukrašavaju kuće te pripremaju namirnice za blagdanski stol.

Iz generacije u generaciju prenose se i ponavljaju običaji od kojih su se mnogi sačuvali do danas. Običaj koji najsnažnije obilježava advent je slaganje adventskog vijenčića na stol i vrata. Vijenčić za stol sadrži četiri svijeće koje se postepeno pale svake nedjelje od početka adventa do Božića.

... ZAŠTO S DOLASKOM JESENI LIŠĆE MIJENJA BOJU?

lisce2.jpg

U lišću se nalaze tri vrste pigmenta: zeleni, narančasti i žuti. Zelenog pigmenta ima najviše i on prevladava tokom godišnjih doba u kojima biljka raste - od proljeća do kraja ljeta.

Kada nastupe hladniji dani biljke počinju mirovati, a kloforil koji lišće čini zelenim povlači se u grane, stablo i korijen, a u listovima počnu prevladavati žuti i narančasti tonovi. Nekim drugim procesima u biljkama, mogu nastati i crveni, ljubičasti i brončani tonovi lišća.

Nije li prioda veličanstvena? Nije li jesen čarobna?

11.11.2019. 10:47
11. studenoga - Dan hrvatskih knjižnica
Dan hrvatskih knjižnica obilježava se u spomen na dan kada je 1960. godine Hrvatski sabor donio prvi hrvatski zakon o knjižnicama, čime su se stekli preduvjeti za sustavan razvoj hrvatskih knjižnica i nacionalne knjižničarske mreže.

12.11.2019. 11:02
Postovani korisnici, U cetvrtak, 14.11.2019. u vremenu od 07:00 do 08:00 sati, CARNET NOC ce izvoditi programsku nadogradnju mrezne opreme uslijed cega ce doci do prekida mrezne povezanosti ustanova clanica ... The post INFO Najava prekida mrezne povezanosti na podrucju Viroviticko-podravske zupanija, 14.11.2019. appeared first on CARNET .

Isprobali smo preklopivu Motorolu RAZR 2019 sa savitljivim ekranom
Ovo je prvi mobitel sa savitljivim ekranom koji djeluje smisleno, no visoka cijena i dalje ga čini prvenstveno statusnim, a ne praktičnim uređajem

18.11.2019. 18:00
Micron predstavio terabajtnu microSDXC karticu za profesionalne uređaje
Micron je pustio u prodaju 1 TB memorijsku karticu (microSDXC) koja je namijenjena pohranjivanju video zapisa snimljenog pomoću profesionalnih uređaja za video nadzor

18.11.2019. 18:00
Xiaomi radi na vlastitom RAZR telefonu?
Motorola je nedavno predstavila moderniju inačicu mobitela Razr, sa savitljivim zaslonom, a čini se kako jedan takav namjerava izraditi i Xiaomi

> Kutak za učenike  > Jeste li znali