Jeste li znali...

... Mrav može podići teret koji je 20 puta teži od njega samoga.

... Konji najčešće spavaju stojeći. Njihove noge imaju poseban sklop tetiva, kostiju i zglobova koji može bez napora izdržati težinu ove krupne životinje dok su njeni mišići, u stanju mirovanja, potpuno opušteni.

... Slonovi su jedine životinje koje ne mogu skakati.

... Prva 4 poteza u šahu možete odigrati na 318.979.564.000 načina?

Izraz ”šah-mat” je perzijska fraza, a u prijevodu znači ”kralj je mrtav”?

....KOLIKO TOČKICA IMA BUBAMARA?

b_529_501_16777215_0___images_bubamara.jpg

Tko ne zna kako izgleda bubamara?

Ali, pitanje na koji možda ne znate odgovor je koliko crnih točkica na tijelu ima bubamara?

Točnih odgovora može biti više jer postoji puno različitih vrsta bubamara.

U našim krajevima najrasprostranjenija je sedmotočkasta bubamara, ali postoje i dvotočkaste bubamare, bubamare s četrnaest točaka i brojne druge.

b_528_0_16777215_0___images_gitaamadeus_oblaci.jpg

... ŠTO SU TO OBLACI?

Oblaci su vidljive nakupine kapljica i ledenih kristalića. Nastaju kada se vodena para ohladi ispod temperature rosišta. Gotovo svi oblaci nastaju u prvih 10 km atmosfere jer se količina vodene pare s visinom smanjuje pa nema materijala za njihovo nastajanje.

Postoje 3 osnovna tipa oblaka i još 10 podvrsta i svi imaju neobična imena: paperjasti cirusi, grudasti kumulusi i slojeviti stratusi. Najčešće jednu vrstu i njezine podvrste pronalazimo u određenim slojevima atmosfere, koji međutim nisu precizno određeni visinskim granicama.

Posebnost olujnih oblaka, kumulonimbusa, jest što mogu iz najnižih slojeva atmosfere doseći najviše i tada vodeni oblak dobije i ledenu kapu.

... ZAŠTO SNIJEG ŠKRIPI?

kristal.jpg

Znate li zašto snijeg “škripi” dok hodamo po njemu?

Snježna pahuljice sastoje se od naizgled savršenih kristalića, koji se tokom padanja međusobno sudaraju, razbijaju i spajaju, a kada padnu na tlo između njih ostaju praznine ispunjene zrakom.

Dok hodamo po netaknutom snijegu, ledeni kristalići se lome, a zrak izlazi iz međuprostora te nastaje tako nam ugodna škripa snijega.

... ŠTO JE TO ADVENT?

advent_vjenac_2.jpg

Advent ili došašće je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini, vrijeme pripreme za blagdan Božića.

Advent počinje četiri tjedna prije Božića, najranije 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca. Završava 24. prosinca na Badnjak.

U dane dočašća kršćani se pripremaju za Božić. To je vrijeme molitve, činjenja dobrih djela i darivanja. Čiste se i ukrašavaju kuće te pripremaju namirnice za blagdanski stol.

Iz generacije u generaciju prenose se i ponavljaju običaji od kojih su se mnogi sačuvali do danas. Običaj koji najsnažnije obilježava advent je slaganje adventskog vijenčića na stol i vrata. Vijenčić za stol sadrži četiri svijeće koje se postepeno pale svake nedjelje od početka adventa do Božića.

... ZAŠTO S DOLASKOM JESENI LIŠĆE MIJENJA BOJU?

lisce2.jpg

U lišću se nalaze tri vrste pigmenta: zeleni, narančasti i žuti. Zelenog pigmenta ima najviše i on prevladava tokom godišnjih doba u kojima biljka raste - od proljeća do kraja ljeta.

Kada nastupe hladniji dani biljke počinju mirovati, a kloforil koji lišće čini zelenim povlači se u grane, stablo i korijen, a u listovima počnu prevladavati žuti i narančasti tonovi. Nekim drugim procesima u biljkama, mogu nastati i crveni, ljubičasti i brončani tonovi lišća.

Nije li prioda veličanstvena? Nije li jesen čarobna?

Vremenik

16.09.2017. 08:45
16. do 22. rujna - Europski tjedan kretanja
Svake godine, počevši od 2002., Europski tjedan mobilnosti (European Mobility Week) se organizira od 16. do 22. rujna i posvećen je održivom kretanju / mobilnosti.

18.09.2017. 13:07
Još dva dana za prijavu na e-tečaj Moodle dizajner
Upisi u drugu grupu CARNetovog masovnog online tečaja Moodle dizajner još uvijek traju, a svi zainteresirani mogu se prijaviti najkasnije do 19. rujna 2017. godine u ponoć. Obrasci za prijavu dostupni su putem stranica CARNetovog mrežnog sjedišta .

19.09.2017. 18:30
Wolfenstein II - stop nacistima! (GM Video)
GM Video

16.09.2017. 01:00