> Nastava  > Informatika  > m-bot
m-bot

MBOT – STEM EDUKACIJSKI ROBOT SET
Što je mBot ?

mBot je cjelokupno rješenje za vaše dijete koji daje praktično iskustvo u programiranju, elektronici i robotici. Rad s mBot robot setom inspiriran je Scratch 2.0. programom kojeg možete povezati s mBot uređajem koristeći Bluetooth ili 2.4GHz wireless modul. Ovaj jednostavan za sastavljanje mBot edukacijski robot set pruža neograničene mogućnosti da djeca nauče STEAM (znanost, tehnologiju, inženjering i matematiku).

Makeblock se udružio s Arduinom - vodećom open-source hardverskom platformom u edukacijskoj i maker zajednici. Predstavljen je mBot – edukacijski robot set, kojemu Arduino predstavlja srce programa. Suradnjom se želi STEM (znanost, inženjering, elektronika, matematika) obrazovanje podići na višu razinu.

mBot – edukacijski robot set je cjelokupno rješenje za početnike kako bi stekli osnovna iskustva u programiranju, elektronici i robotici.

Kompaktan, ali složen.

Sadrži 38 sastavnih dijelova koji se mogu složiti u 10 minuta, a jedinstveno obojani RJ25 priključci za žice osiguravaju Vam više vremena za programiranje i kreativnost.

SASTAVLJANJE MBOTA

(16.2.2016. by Paolo Zenzerović)

Kako bismo započeli s učenjem i zabavom koriteći našeg mBot robota moramo ga prvo sastaviti. Upute za sastavljanje robota na dostupne su na hrvatskom i engleskom jeziku i možete ih preuzeti na sljedećim linkovima:

Upute na hrvatskom.

Upute na engleskom.

Sastavljanje nije komplicirano, trebati će Vam petnaestak minuta vremena te komponente i alat koje ćete naći u Vašim mBot kutijama.

Osim dijelova koje ste dobili u kutiji trebati će Vam i baterije kako biste pokrenulio Vaše robote. Za napajanje samog robota možete iskoristiti četiri AA baterije koje možete naći u svakoj trgovini. Osim za robota trebati će Vam i baterija za daljinski upravljač koji dolazi s robotom. Za ovo Vam treba baterija oznake CR2025 koja se može pronaći u urarskim radnjama ili trgovinama elektroiničkom opremom.

P.S. Kako znamo da ne možete dočekati da se poigrate s Vašim robotom, a možda odmah ne biste imali pri ruci CR2025 bateriju poklanjamo Vam jednu uz Vašeg robota!

PRVO POKRETANJE MBOTA

(17.2.2016. by Paolo Zenzerović)

Sastavili ste robota i jedva čekate poigrati se s njim? Imam dobre vijesti za Vas! Vaš je robot već isprogramiran (u tvornici su ga “naučili ponešto”) i spreman za malo igranja!

Postavite Vašeg robota na ravnu podlogu (najbolje na pod, da ne padne sa stola) i uključite ga pomoću sklopke na njegovoj upraljačkoj pločici, a nakon toga možete pomoću daljinskog upravljača upravljati Vašim robotom.

Ručna vožnja - način A

Za početak probajmo ručno voziti našeg robota. Pritisnite tipku A na daljinskom upravljaču kako biste odabrali način rada ručne vožnje. Nakon toga tipkama sa strelicama na daljinskom upravljaču možete upravljati robotom. Ako želite promjeniti brzinu kretanja robota to možete učiniti pritiskom na neko tipkalo od 1 do 9. Ako odaberete veći broj Vaš će se mBot brže kretati!

Kada odabirete način rada tipkicama A,B ili C ili pak mijenjate brzinu kretanja robota robot će Vam potvrditi da je primio Vašu naredbu zvučnim signalom. Ukoliko nema zvučnog signala pokušajte usmjeriti Vaš daljinski upravljač u prednju stranu Vašeg mBota.

Zaobilaženje prepreka – način B

Postavite Vašeg robota na pod i pritisnite tipku B na daljinskom upravljaču kako biste odabrali način rada u kojem robot zaobilazi prepreke koje mu se nađu na putu. Vaš robot će krenuti naprijed, a kada naiđe na prepreku detektirati će je ultrazvučnim senzorom, zakrenuti se u drugom smjeru i nastaviti.

Brzinu kretanja robota možete podešavati pritiskom na tipkice od 1 do 9 na daljinskom upravljaču.Ukoliko želite zaustaviti robota vratite ga natreg u način rada ručne vožnje pritiskom na tipku A na daljinskom upravljaču.

Praćenje crte - način C

Postavite Vašeg robota na podlogu s iscrtanom stazom (crnom crtom u obliku broja 8) i pritisnite tipku C na daljinskom upravljaču kako biste odabrali način rada u kojem robot prati iscrtanu stazu. Kako bi robot mogao pratiti crtu ima dva fotosenzora na prednjoj strani kojima detektira crnu i bijelu boju. Kako bi Vaš robot uspješno krenuo pratiti crtu postavite ga tako da mu fotosenzori na početku budu na crnoj crti.

Okvirni vremenik - 2. polugodište

21.02.2018. 09:00
21. veljače - Međunarodni dan materinjeg jezika
Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.

13.02.2018. 16:47
Potpredsjednik Europske komisije posjetio OŠ Izidora Kršnjavoga
Potpredsjednik Europske komisije, Andrus Ansip koji danas boravi u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, obišao je zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović te ravnateljem CARNET-a, Goranom Kezunovićem zagrebačku Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga, jednu od 151 škole koja je uključena u provedbu pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

21.02.2018. 17:11
Prošle je godine SAP u našoj regiji ostvario najbolje rezultate u svojoj povijesti
SAP je danas na godišnjem događanju predstavio rezultate ostvarene u 2017. godini na globalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, kao i planove te poslovnu strategiju za 2018. godinu u Hrvatskoj

21.02.2018. 16:00