UZ 'MASLINA'

UČENIČKA ZADRUGA 'MASLINA'

Učenička zadruga je dragovoljna učenička organizacija koja je član Učeničkog zadrugarstva Hrvatske.

UZ ima više sekcija u koje su uključeni učenici koji vode brigu o botaničkom vrtu, o masliniku i cvijeću, a uz sve to bave se i izradom suvenira.

Aktivna je od 1980.godine. Zadaća učeničke zadruge je da animira djecu, da se uključe u proizvodni rad čime razvijaju radne navike, stječu znanja i svijest o potrebi očuvanja prirode, te njegovanju baštine.

U učeničku zadrugu mogu se uključiti svi učenici naše škole. Trenutno je uključeno oko 80 učenika.

Ima 6 sekcija:

maslinarska, ekološka, cvjećarska, mali ekolozi, eko modelari i informatička grupa.

Planovi učeničke zadruge su sudjelovanje na svim organiziranim  smotrama i sudjelovanje u aktivnostima škole. Želimo još učenika pozvati u učeničku zadrugu i planiramo ih što više uključiti u projekt solarnih suncokreta.

MATEA UDOVIČIĆ,BRANIMIRA JELČIĆ I KLARA JURETA

24. međužupanijska smotra učeničkih zadruga

24. međužupanijska smotra učeničkih zadruga ovu se godinu održala na trogirskoj rivi , 24. svibnja .

Učenike zadrugare i njihove voditelje, uz Grad Trogir ugostili su učenici i nastavnici OŠ Petar Berislavić koji su se još jednom pokazali kao pravi domaćini.

Inače, smotra se održala  u sklopu manifestacije VRIDNE RUKE OBALE, ZAGORE I ŠKOJA , a brojni posjetitelji imali su priliku upoznati se  s vridnim rukama i uradcima učeničkih zadruga obale,zagore i škojaSplitsko – dalmatinske i Dubrovačko – neretvanske županije.

Predstavljajući svoje radove učenici zadrugari iz čak 21 osnovne i srednje škole pokazali su svoje umijeće u izradi različitih predmeta, ali i spremnost da njeguju i čuvaju kulturne baštinu  i običaja svog zavičaja .

- Svojim radom i trudom pokazujete koliko ste angažirani i  koliko vam je stalo do očuvanja baštine svog kraja – kazao je Ilija Krišto stručni savjetnik za prosvjetu pri Županijskom uredu za prosvjetu, kulturu i šport, pozdravivši  u ime župana sve nazočne.

Bila je to prava fešta od smokava, ulja , maslina, kao i brojnih rukotvorina. Mladi zadrugari znaju izrađivati sapune i ostale kozmetičke proizvode, nakit,  torbice, tapete, odjeću, obuću…

Sve to su pokazali brojnim posjetiteljima na trogirskoj rivi, ali i  prosudbenom povjerenstvu koje je na kraju imalo zaista težak zadatak. Trebali su, naime, odlučiti tko je pobjednik što ni u kom slučaju nije bilo lagano.

Naša škola je osvojila treće mjesto i tako ostvarila mogućnost sudjelovanja na državnoj smotri.

21. smotra

Od 26.-29. listopada u Puli se održavala XXI. Državna smotra učeničkih zadruga. UZ 'Maslina' predstavljali su naše specifično maslinovo ulje, lavandu, buhač, ginko bilopu, kamforovac, rogačušu ( liker od rogača ), liker od žižule i smokovaču ( liker od smokve ). Ocjenjivači sud ocjenjuje svaku školu.  Među ostalima proglasili su i 12 naj proizvoda u kojima je bilo i naše maslinovo ulje. Uz kvalitetu ulja, nastalog nakon prošlogodišnje berbe, za ovaj odličan rezultat zaslužna je i ambalaža kao i etikete koje su učenički rad te zanimljiva mala boca s naslikanom kaštelanskom narodnom nošnjom.

Vremenik

28.07.2017. 08:09
28. srpnja - Svjetski dan borbe protiv hepatitisa
Hepatitis je bolest koja ubija gotovo kao i AIDS s oko 1,4 milijuna smrti na godinu, objavila je u Ženevi Svjetska zdravstvena organizacija WHO u povodu Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa koji se obilježava 28. srpnja.

10.07.2017. 13:05
Ministrica Divjak dala podršku projektu e-Škole
Zahvaljujući pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, 151 škola će od jeseni biti spremna za primjenu modernijeg poučavanja koje će obilovati novim sadržajima i mogućnostima, rečeno je danas na predstavljanju dosadašnjih rezultata ovog projekta kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

28.07.2017. 01:00
Gifstory (App dana)
App dana

22.07.2017. 20:37