UZ 'MASLINA'

UČENIČKA ZADRUGA 'MASLINA'

Učenička zadruga je dragovoljna učenička organizacija koja je član Učeničkog zadrugarstva Hrvatske.

UZ ima više sekcija u koje su uključeni učenici koji vode brigu o botaničkom vrtu, o masliniku i cvijeću, a uz sve to bave se i izradom suvenira.

Aktivna je od 1980.godine. Zadaća učeničke zadruge je da animira djecu, da se uključe u proizvodni rad čime razvijaju radne navike, stječu znanja i svijest o potrebi očuvanja prirode, te njegovanju baštine.

U učeničku zadrugu mogu se uključiti svi učenici naše škole. Trenutno je uključeno oko 80 učenika.

Ima 6 sekcija:

maslinarska, ekološka, cvjećarska, mali ekolozi, eko modelari i informatička grupa.

Planovi učeničke zadruge su sudjelovanje na svim organiziranim  smotrama i sudjelovanje u aktivnostima škole. Želimo još učenika pozvati u učeničku zadrugu i planiramo ih što više uključiti u projekt solarnih suncokreta.

MATEA UDOVIČIĆ,BRANIMIRA JELČIĆ I KLARA JURETA

24. međužupanijska smotra učeničkih zadruga

24. međužupanijska smotra učeničkih zadruga ovu se godinu održala na trogirskoj rivi , 24. svibnja .

Učenike zadrugare i njihove voditelje, uz Grad Trogir ugostili su učenici i nastavnici OŠ Petar Berislavić koji su se još jednom pokazali kao pravi domaćini.

Inače, smotra se održala  u sklopu manifestacije VRIDNE RUKE OBALE, ZAGORE I ŠKOJA , a brojni posjetitelji imali su priliku upoznati se  s vridnim rukama i uradcima učeničkih zadruga obale,zagore i škojaSplitsko – dalmatinske i Dubrovačko – neretvanske županije.

Predstavljajući svoje radove učenici zadrugari iz čak 21 osnovne i srednje škole pokazali su svoje umijeće u izradi različitih predmeta, ali i spremnost da njeguju i čuvaju kulturne baštinu  i običaja svog zavičaja .

- Svojim radom i trudom pokazujete koliko ste angažirani i  koliko vam je stalo do očuvanja baštine svog kraja – kazao je Ilija Krišto stručni savjetnik za prosvjetu pri Županijskom uredu za prosvjetu, kulturu i šport, pozdravivši  u ime župana sve nazočne.

Bila je to prava fešta od smokava, ulja , maslina, kao i brojnih rukotvorina. Mladi zadrugari znaju izrađivati sapune i ostale kozmetičke proizvode, nakit,  torbice, tapete, odjeću, obuću…

Sve to su pokazali brojnim posjetiteljima na trogirskoj rivi, ali i  prosudbenom povjerenstvu koje je na kraju imalo zaista težak zadatak. Trebali su, naime, odlučiti tko je pobjednik što ni u kom slučaju nije bilo lagano.

Naša škola je osvojila treće mjesto i tako ostvarila mogućnost sudjelovanja na državnoj smotri.

21. smotra

Od 26.-29. listopada u Puli se održavala XXI. Državna smotra učeničkih zadruga. UZ 'Maslina' predstavljali su naše specifično maslinovo ulje, lavandu, buhač, ginko bilopu, kamforovac, rogačušu ( liker od rogača ), liker od žižule i smokovaču ( liker od smokve ). Ocjenjivači sud ocjenjuje svaku školu.  Među ostalima proglasili su i 12 naj proizvoda u kojima je bilo i naše maslinovo ulje. Uz kvalitetu ulja, nastalog nakon prošlogodišnje berbe, za ovaj odličan rezultat zaslužna je i ambalaža kao i etikete koje su učenički rad te zanimljiva mala boca s naslikanom kaštelanskom narodnom nošnjom.

11.07.2018. 07:56
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

22.07.2018. 02:38
Hrvatska po UN-ovom EGDI indeksu doživjela pad za 18 mjesta
U četiri ključne stavke indeksa Hrvatska najlošije stoji u telekom infrastrukturi (0,6051) ali je loša i u razvoju online javnih usluga (0,6806), bolje stoji samo u ljudskim resursima (0,8186)

21.07.2018. 15:00