Pa ti živi – dok su oko tebe imperativi!

Učenici će reći da su ovaj glagolski oblik smislili roditelji, učitelji i razrednici jer im stalno „visi“ nad glavom i zagorčava im ionako teške školske dane.

Diži se, spremi  se, uči...budi pristojan, zatvaraj vrata, pazi kako prelaziš cestu...ne pričaj kad ja govorim...pazi na satu – sa svih strana dolazi rafalna paljba, a zaklona ni za lijek. Imperativ je, jednostavno, neizbježan. Ne samo u školi i kući - kamo god krenuli, dočeka, izaziva i ne da mirno živjeti. Pa ti sad izdrži i ne kupi, ne osvoji,  ne budi ovo i ono...snađi se, pokušaj...uff!

Ali, nije sve ni tako crno. Osim zabrana, opomena i upozorenja on nudi savjete, potiče, pomaže u snalaženju kroz različite dvojbe i nedoumice, nudi izbor i odluke. Ukratko, on je imperativ naš svagdašnji i pomaže nam da budemo bolji ljudi.