Autor: Željka Radnić, 7. 12. 2022.

Danas su naši prvašići sa svojim učiteljicama obilježili „Školski medni dan” povodom blagdana sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara.

Svrha provedbe Programa školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebno zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti.

Naši učenici danas su upoznali pčelarske pojmove: matica, trut, radilica, saće košnica. Doznali su čime se pčele hrane te su upoznali put od cvijeta do meda. Učenici su dobili slikovnicu edukativnog karaktera o pčelarstvu prilagođena njihovoj dobi te med zapakiran u Nacionalnu staklenku. Uporaba Nacionalne staklenke za med dovodi do prepoznatljivosti proizvoda i različitosti takvih proizvoda na zajedničkom tržištu. Programom je predviđena i promocija hrvatskog pčelarstva kroz promociju meda lokalnih proizvođača (med hrvatskih pčelinjaka), čime im se daje primjeren značaj te se doprinosi zaštiti okoliša preferiranjem kratkih lanaca opskrbe.