U Botaničkom vrtu OŠ Ostrog zatvoren Tjedan botaničkih vrtova i arboretuma Hrvatske

Autor: Božena Ukić, 7. 6. 2011.

Manifestacija Tjedan botaničkih vrtova i arboretuma Hrvatske zatvorena je u Botaničkom vrtu OŠ Ostrog u Kaštel Lukšiću. Pozdravne riječi uputio je prof. Stipe Božinović Mađor, ravnatelj škole u Lukšiću, koji je zahvalio svim sudionicima manifestacije, osobito djeci i nastavnom osoblju, koji su kroz protekli tjedan organizirali i uspješno proveli mnogobrojne prezentacije, okrugle stolove, tribine.

Ovom prigodom dodijeljena su priznanja učenicima i razrednim odjeljenjima, koji su dali svoj doprinos ovoj manifestaciji, kroz iskazanu brigu o prirodi, pa je tako učenicima 2a razreda uručeno priznanje za uspješno prepoznavanje 30 biljaka iz školskog vrta. Jednako priznanje i pohvale dobila je i njihova mentorica, učiteljica Mirjana Šiškov, koja ulaže golem trud kako bi mališani u školskim klupama postali istinski zagovornici čistog okoliša, ne samo u teoriji nego i u praksi.

Priznanje za prepoznavanje 50 biljaka dobili su učenici sedmog razreda, a učenici osmog razreda pohvaljeni su za prepoznavanje 70 biljaka. Svi oni nagrađeni su i prigodnom knjigom, koja će im biti uručena.

Začetaka podizanja ovog Botaničkog vrta prisjetila se njegova utemeljiteljica, prof. Ivna Bućan, koja je ovom prigodom uputila zahvalnost svima onima koji su pomagali pri pribavljanju prvih biljčica, ali i učenicima, bivšim i sadašnjim, koji su kroz protekla desetljeća ustavili svoj trag, njegujući ovu prirodnu oazu.

Odaziv javnosti bio je zadovoljavajući, svi Botanički vrtovi uspjeli su prirediti ponešto, što u konačnici i jest bio cilj ove manifestacije. Organizatorima je izuzetno važna i potpora svih nadležnih ministarstava, koju su dobili, kazano je ovom prigodom. Podsjetimo, Tjedan botaničkih vrtova i arboretuma Republike Hrvatske održavao se od 30. svibnja-4. lipnja u organizaciji Sekcije botaničkih vrtova i arboretuma Hrvatskog botaničkog društva. Pokrovitelji ovog događanja bili su Ministarstvo kulture, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo regionalnog razvoja, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo zaštite okoliša i Ministarstvo turizma. Visoki pokrovitelji su i Državni zavod za zaštitu prirode, Sveučilišta u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku. U manifestaciji su sudjelovali aboretumimi Lisičine, Opeka, Zabok i Trsteno, te Botanički vrtovi JU PP Biokovo, JU NP Sjeverni Velebit, Botanički vrt OŠ Ostrog, Primorsko botanički vrt Prirodoslovnog muzeja Rijeka, botanički vrt na Lokrumu, Fearmaceutski botanički vrta Fran Kušan, te botanički vrtovi PMF-a u Zagrebu i Splitu.

Izvor: http://kastelanska-panorama.com/vijesti/kastela/u-botanickom-vrtu-os-ostrog-zatvoren-tjedan-botanickih-vrtova-i-arboretuma-hrvatske/