Autor: Božena Ukić, 28. 5. 2012.

U petak, 25.05. u Zagrebu je održana svečanost dodjela nagrada sudionicima projekta "Sigurniji internet".

U tom projektu su sudjelovale i naše učenice 8.a razreda Ivana Čavka, Nensi Filipović, Dinka Mustapić i Dorotea Vodeničar. One su na nastavi informatike izradile multimedijalni poster u kojem su ukratko tekstom i videom upozorile svoje vršnjake na opasnosti koje skriva internet.

Bravo!!!!

Krađe osobnih podataka, "seksting" i razne vrste virusa samo su dio prijetnji s kojima se djeca susreću na internetu. O modernim problemima online generacije roditelji znaju malo ili ništa. Stoga je pedesetak škola pokrenulo akciju u kojoj sami učenici upozoravaju na probleme.

Što se na internetu smije, a što ne neki klinci jako dobro znaju. Njima su pravila jasno, no ostalim vršnjacima?

Zato su u Akciji za sigurniji Internet za djecu i mlade napravili više od 500 edukativnih videa, prezentacija i priručnika.

"Još uvijek nam ostaje jako velik broj škola, djece do koje moramo doći, naime, svako dijete danas koristi računalo, svako koristi internet bez da razmišlja tko sve vidi i tko sve može koristiti njihove osobne podatke, fortografije i kakve posljedice to može imati", tvrdi voditeljica projekta udruge "Suradnici u učenju" Lidija Kralj.

Multimedijalna izložba na internetu treba pomoći upravo njima, ali i roditeljima.

"To je jedan veliki problem da su roditelji zapravo preskočili tehnološki Internet, računala, mobilne uređaje kojima djeca sve više pristupaju na Internet, i djeca naravno o toj tehnologiji znaju više od njih", izjavio je Dubravko Bilić, ravnatelj Agencije za zaštitu osobnih podataka.